BAHÇEŞEHİR KOLEJİ FORUMMUM KAPANIYOR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ FORUMMUM KAPANIYOR

YENİ ADRESİMİZ: http://gencbahcesehir.forummum.net/

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma

+3
Jzıff.
Özgen-K
Wrath
7 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
Jzıff.

Jzıff.

Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 12:59 am

Özgen-K demiş ki:
Sen dediklerimde yannış arayacaına adam gibi cevap ver.Very Happy Bu arada "işleyen demir ışıldar"da var...İstersen atasözleri klavuzundan bak. Very Happy

atasözleri kılavuzu ne be abi
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 1:00 am

Jzıff. demiş ki:
İşleyen demir pas tutmaz olmasın o.[/quote]

abi sen bu kadar mı s*laksın ya[/quote]
Benim dedem bana salak demiyor mutluyum(sevinçli olmak anlamında)
Jzıff.

Jzıff.

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 1:00 am

Wrath demiş ki:
Özgen-K demiş ki:
Sen dediklerimde yannış arayacaına adam gibi cevap ver.Very Happy Bu arada "işleyen demir ışıldar"da var...İstersen atasözleri klavuzundan bak. Very Happy
Hayır beyin cimnastiği yapmak güzel bir şey bu topiğin amacıda bu ama anlatmak istediğim bundan herhangi bir sonuç alamamamız.

bende bunu kastediyodum sen direk sonucu 0 yaptın ya
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 1:18 am

@Mustafa=Bu ulu konular hakkında belki parlak sonuçlar elde edemiyorum ama en azından beyninin gelişmesi de çalışmalarının meyvesi sayılır.Hem bu büyük soru işareti nin cevabı o kadar kısa süre(15 yıl)da bulunacak birşey değil.Çağlar boyu özel insanlar bunu aradı zaten,ama bulan olmadı herhalde.Bulduysada o kadar cimri ki bildiğini bile paylaşmıyor. Razz Bence bu soru işaretinin yanıtı sadece bilgi olamaz,daha büyük soru işaretlerine uzanan bir yol ve güç(bir çok anlamda)...
Jzıff.

Jzıff.

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 1:23 am

bence değil herkez paylaşıyo ki bissürü teori var ortada
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 1:23 am

Daha öncede dediğim gibi insanların beyni sonsuzluğu düşünmek için tasarlanmamış.
Jzıff.

Jzıff.

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 1:25 am

tutturdun ya sonsuzluğu kafamız almıyo diye tamam

doru da ama yol Katettik
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 1:26 am

Jzıff. demiş ki:
tutturdun ya sonsuzluğu kafamız almıyo diye tamam

doru da ama yol Katettik
Bence asıl sorun sonda değilde başta.Başlangıç nasıl olabilir bu sorunun cevabını bulabilmek için hiç bir şeyin ne demek olduğunu bilmeliyiz.Yani boşluk olmasa peki ne olurdu hadi cevaplayın bunu?
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 1:28 am

@yusuf=Zaten mesele de oya...Eer gerçei bulmuş bi insan paylaşsa bunlar teori olmazdı...

@musti=Bence o sadece dünyevi bağlarımız yüzünden,eer bu sınırlı dünyaya olan bağlarımızı koparırsak sınırlı görüşlerimiz de kalkar...
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 1:30 am

Özgen-K demiş ki:

@musti=Bence o sadece dünyevi bağlarımız yüzünden,eer bu sınırlı dünyaya olan bağlarımızı koparırsak sınırlı görüşlerimiz de kalkar...
Kesinlikle katılıyorum.Truman show'da şöyle bir laf vardı aklımda kalmış"İnsanlar kendi yaşadıkları dünyanın gerçeklerini kabullenirler"Bence bizde bunu yapıyoruz.
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 1:46 am

Benim ana amacım aslında bu dünya ile aramı tamamen koparmak...Ama o her babayiğitin yapacaı iş değil.Tüm duygularından ve bildiklerinden arınmalısın.Tüm bunlardan sonra bide sonuca varamazsan bitkisel hayatta gibi olursun. Very Happy
Jzıff.

Jzıff.

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 1:47 am

hayrola keşiŞ falan mı olcan ?? Question
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 1:48 am

Özgen-K demiş ki:
Benim ana amacım aslında bu dünya ile aramı tamamen koparmak...Ama o her babayiğitin yapacaı iş değil.Tüm duygularından ve bildiklerinden arınmalısın.Tüm bunlardan sonra bide sonuca varamazsan bitkisel hayatta gibi olursun. Very Happy
Sana şöyle bir türküyle cevap vereyim.

Bu dünyadan fayda yok,bu dünyadan fayda yok
Öteki da şüpheli,da öteki da şüpheli
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 1:54 am

Abi en azından bu soru işaretleriyle dolu lanet olası hayatımızdaki soru işaretlerini eksiltmiş oluruz... Very Happy
TolunayTosun
Admin

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeC.tesi Ara. 13, 2008 6:30 pm

Wrath demiş ki:
Özgen-K demiş ki:
Sana şöyle bir türküyle cevap vereyim.

Bu dünyadan fayda yok,bu dünyadan fayda yok
Öteki da şüpheli,da öteki da şüpheli

türkü süpermiş be mustafa Very Happy
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimePtsi Ara. 15, 2008 6:26 pm

Hey forum ahalisi!Bu başlığa mesaj gönderilmemesinin sebebinin bu konular hakkında pek bişey bilmemeniz gibi bişeyler duydum...Biz önyargıdan tamamen arındık ve varoluş konusunda her fikire açığız.Yani burda bende,konuşan diğer kişiler de bu konuda üniversite bitirmiş insanlar değil.Bunlar tamamen aklımızdan uydurduumuz(bazıları prof destekli Very Happy) teoriler ve sizin de ilginç teorilerinizi duymayı heycanla bekliyorum.Bu arada admin efendilerden biri başllığın adını "ilginç varoluş teorileri"ne çevirebilir mi,çünkü burda esas konu uzay-zaman diğil aslında...
Jzıff.

Jzıff.

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimePtsi Ara. 15, 2008 7:54 pm

sizle yeni arkadaşlıklar kurmak istiyorum , konuşmalarınızı heycanla bekliyorum gibi bi konuşma olmuş özgen bu ya..

evet yeni bi yerde bunla ilgili konuşalım
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimePtsi Ara. 15, 2008 8:21 pm

Sadece öyle gözüküyo yusuf.Ben onların arkadaşlıklarını deil,düşüncelerini istiyorum.Muhahahahah hepsinin beynini sömürecem!dermişim... Very Happy
orhun tuncel

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 19, 2008 6:59 pm

arkadaşlar eğer tam olarak bi konu belirlersek sıkça tartışabiliriz Very Happy
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 19, 2008 11:45 pm

orhun tuncel demiş ki:
arkadaşlar eğer tam olarak bi konu belirlersek sıkça tartışabiliriz Very Happy
Şu anki konumuz varoluş teorileri.Herkes kendi kafasından çıkanı buraya döküyor mesela benim düşüncem biraz nihilistik bir şekilde gözüksede aslında tam tersine bunun karşıtını bulmak için bir sorgulama içindeyim.Yani demek istediğim şu zaman bence sahte bir kavramdır çünkü zamanın bir tanımı yoktur bir başı ya da sonu yoktur bence bu insanın aklından ürettiği bir şeydir.Varoluşun en dibine inmek içinde her şeyin olmadığı bir boşlukla düşünmeye başlıyorum peki bu boşluk olmadan önce ne vardı?Bu boşluktan önce olan şey neydi nasıl ve ne zaman ortaya çıktı.Aslında hala adını koyamadığımız yaşam nasıl başladı?
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeCuma Ara. 19, 2008 11:47 pm

Alıntı :
Bence o sadece dünyevi bağlarımız yüzünden,eer bu sınırlı dünyaya olan bağlarımızı koparırsak sınırlı görüşlerimiz de kalkar...
Buda katıldığım bir görüş.
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeC.tesi Ara. 20, 2008 10:13 pm

Daha 1 saat olmamıştır,babamla bu varoluş,gerçekliğin şüpeciliği falan gibi konular hakkında konuştum.(gerçi konunun başı çok alakasızdı ama(video oyunlarındaki şiddet) konu değişe değişe bu hali aldı)Babamla son derece dünyevi sorunlar hakkında konuşurken ona bi anda "ya bu dünya sandığımız kadar gerçek değilse,ve bu sorunlar bu kadar büyük değilse?" dedim.
O da bana bu görüşe nerden sahip olduğumu sordu,hatta dalga geçti Matrix'i kaç kere izledin sen diye...Bense bunlara filmden değil ama hayatı yaşayışımdan ve birçok farklı nedenden dedim,ve beni ciddi almaması konusundada:
"Zaten hep böyle karşılanırım diye esas görüşlerimi insanlardan saklamak zorunda kalıyorum,bu insanlara babam da mı dahil yani???"dedim ve beni ciddiyetle dinlemeye başladı.
Bu konuya girmemizi sağlayan o sözden tam önce savaştan ve acıdan bahsediyorduk,ve konuya girdikten sonrada bu devam etti,bana insanların acı çekişinin yahut bu savaşın aslında olmadığını mı düşündüğümü söyledi.Bense açık ve net bir şekilde evet dedim ve devamını getirdim;"hayata bilgisayar programı gibi bakarsak sonuca varabiliriz,nasıl programlarsan onun sonucunu alırsın;ve bu sonuç o program adına bir gerçekliktir.Hayatında bir yanılsamadan başka bişey olmadığını düşündüğümden burda ne kadar gerçek varsa aslında onlar bir o kadar sahte dedim.Bana o tip örnekler vermeye son verdi ama benim kesin konuşmalarımdan etkilenmişti ve dedi ki;"Önyargı gösteriyosun."
Bense ona;"Aslında açıkgörüşlüyüm ama kesin yani önyargılı gibi konuşuyorum,çünkü bir insana görüşünü tam anlatmanın tek yolu bu.Aslında beynimde milyonlarca tez var ve hangisi gerçek bilmiyorum ve her görüşede saygı duyuyorum...ama dediğim gibi,daha iyi anlatmanın tek yolu bu" konuşmanın devamı daha sonraya.elim yoruldu valla...
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimeC.tesi Ara. 20, 2008 10:52 pm

Ben dünyanın sahte olduğunu değil ama kavramlardan ibaret olduğunu düşünüyorum.Şimdi acı ve mutluluğu ele alalım bunların ikiside bariz kavramdır acı ne demektir dersek bunun tanımını yapmak imkansızdır çünkü bu bir kavramdır.Buna eğer duygu olduğu için derseniz iyilik ve kötülüğün anlamını bildiğini sanan herkese sorarım bu kavramların tanımı nedir?İyilik ne demektir ya da kötülük?
orhun tuncel

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimePtsi Ara. 22, 2008 6:07 pm

sevinç , heyecan,üzüntü,acı gibi kavramlar aslında beynimizin gelen elektrik sinyallerini yorumlaması değil midir siz gerçek hayatı yaşamamış bir bilgisayar kahramanına gerçek nedir diye sorduğunuzda size ne der?bizde gerçek hayat hakkında en fazla bu kadar konuşabiliriz .düşünün ben neredeyim beni şu an konuşturan düşündüren şey ne diye.çoğumuz kafamızı gosterir fakat biliriz ki bizi düşündüren şey aslında bu ölümlü beden değil .ve öldükten sonra ben neyim ve neredeyim diye düşünürsek bence gerçek hayata o zaman başlamış olacağız.ve sonsuza kadar süreceğiz.
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma - Sayfa 2 Icon_minitimePtsi Ara. 22, 2008 6:38 pm

Evet,tamamen katılıyorum.Bu dünya bize acısıyla tatlısıyla gerçek geliyo ama bu esas gerçek hakkında hiç bir bilgimiz olmamasından.Bu sınırları kaldırmak mümkün müdür,mümkünse ne kadar zordur gibi sorular baynimin içinde.Lakin ben şu anki hayatımızın boş olduğunu düşündüğümden bu sınırları yok etmesi olanaksız bile olsa yeni yollar arayacağım,olanaksız kavramını yok etmekde bir çare Very Happy.Bence kesinlikle bu dünyevi bağlardan ayrılmalıyız.Duygular,ve bildiklerimizz bizi bu dünyaya sabitlemiş bir kere,ama ayrılmakda mümkün olmalı.Tanrılar okulu adlı bi kitaba başladım ve orda insanın kendini keşvedebilmesi için yollar vardı.İlk olarak kendi doğal ihtiyaçlarını kısabilecek olup olmadığını ölçüyodun,bunu denedim ve bi gün sadece bi kase çorba ve salata yedim,ve acıkmadım da.İnsan ilk olarak kendine kısıtlamalar koymalı ve ihtiyaç duyduğu şeyleri azaltmalı,bunun içinde seks,yemek,içmek falan dışında kişisel tavırlarınada düzen vermek vardı.Ama eminim eğer gerçekten odaklanıp sabırlı olursak bir sonuca varması mümkündür...

Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma
2 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki