BAHÇEŞEHİR KOLEJİ FORUMMUM KAPANIYOR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ FORUMMUM KAPANIYOR

YENİ ADRESİMİZ: http://gencbahcesehir.forummum.net/

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma

+3
Jzıff.
Özgen-K
Wrath
7 posters
Sayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
Wrath

Wrath

Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Empty
MesajKonu: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeÇarş. Ara. 10, 2008 9:17 pm

Evet tartışalım.
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeÇarş. Ara. 10, 2008 9:43 pm

Abi bu mesele burda tartışılır mı ki...Burası zaten yeni bir ortam ve bir avuç insan var,ve acaba burda bu konulara ilgisi olan insan var mı?Ben mesela sorsam size uzay solucanları ve karadeliklerin oluşumunun sizce nası olduğunu siz ne dersiniz...
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeÇarş. Ara. 10, 2008 9:49 pm

Hem başlığı benim için açmışsın Musti,belli...Ama benim esas kafamı karıştıran varoluş.Çoğu insan herşeyin varlığını Allah'a bağlayarak bu sorular hakkında pek kafa yormaz ama ben yoruyorum.Bence bir döngü veya bir sonsuzluk var bu işin içinde,yani Allah'ın da bi üstü yada onunda bir ihtiyacı olmalı değil mi???
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeÇarş. Ara. 10, 2008 9:50 pm

Özgen-K demiş ki:
Abi bu mesele burda tartışılır mı ki...Burası zaten yeni bir ortam ve bir avuç insan var,ve acaba burda bu konulara ilgisi olan insan var mı?Ben mesela sorsam size uzay solucanları ve karadeliklerin oluşumunun sizce nası olduğunu siz ne dersiniz...
Karadelik konusunu seninle daha öncede uzun uzun konuştuk ve benim hala ışığı çekme konusu hakkında kafamda karışıklıklar var.Benim amacım sadece bilgi paylaşımı yapmak .
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeÇarş. Ara. 10, 2008 9:52 pm

Özgen-K demiş ki:
Hem başlığı benim için açmışsın Musti,belli...Ama benim esas kafamı karıştıran varoluş.Çoğu insan herşeyin varlığını Allah'a bağlayarak bu sorular hakkında pek kafa yormaz ama ben yoruyorum.Bence bir döngü veya bir sonsuzluk var bu işin içinde,yani Allah'ın da bi üstü yada onunda bir ihtiyacı olmalı değil mi???
Şimdi Allah demek nedir her şeyi yaratandır.Yani Allah bir rütbe ya da birisine takılmış bir isim değildir eğer senin Allah diye rütbelendirdiğin biri varsa onun üstü gerçek Allah'tır yani Allah'a bir şahıs olarak bakamayız.Sonsuz döngü kısmı biraz karışık Allah her şeyi başlattı ama her şey başlamadan önce Allah nasıl vardı.Hatta hiç bir şey olmayan bir boşluk nasıl vardı sonuçta boşlukta bir şey değil midir?
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeÇarş. Ara. 10, 2008 9:55 pm

Buradaki tartışmanın ilahiyat fakültesi tenefüslerindeki muhabbete dönmesini istemem. Very Happy Ama bence aradığımız bu soru işareti ya çok komplike,yada o kadar basit ki dönüp bile bakmıyoruz...
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeÇarş. Ara. 10, 2008 10:03 pm

Özgen-K demiş ki:
Buradaki tartışmanın ilahiyat fakültesi tenefüslerindeki muhabbete dönmesini istemem. Very Happy Ama bence aradığımız bu soru işareti ya çok komplike,yada o kadar basit ki dönüp bile bakmıyoruz...
Hayır insan beyni bunun için yaratılmamış bence.Yani bizim mentalitemizde sonsuzluk kavramı yoktur yani sonsuza kadar giden bir yol kimsenin aklına gelmez bize göre her şeyin bir başı ve bir sonu vardır o yüzden sonsuz döngüyü tartışırken beynimiz bunu düşünmeye yetmiyor ya da ona göre tasarlanmadı.Şimdi ben elhamdülillah Müslüman'ım.Amacım Allah'ı yalanlamakta değil sadece varlığımızın sebebini merak ediyorum.Dediğim gibi madem boşlukta var olan bir şey boşluk çekilirse geriye ne kalır?Gene mi bir boşluk bu imkansız bir şey.Daha doğrusu hiçbir şey ne demek boşluk diyemeyiz çünkü boşlukta bir şey.Evet Özgen yorumlarını merak ediyorum.
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeÇarş. Ara. 10, 2008 10:16 pm

Evreni bir masa,boşluüu masaörtüsü,ve boşluk dışında uzayda var olan diğer her şeyi masa üzerindeki birer demir obje olarak düşün.Şimdi karadelik dediğimiz profösler tarafında yüksek kütle yani çekim gücü olan cisim diye tabir edilir,lakin bir kütle ne kadar yoğunlaşsada ışığı çekemez,bu yüzden bence karadelik sıradan yoğunlaşmış bir kütle değildir.Masa örneğine devam edicek olursak eğer;karadeliği örtüyü çeken kuvvet olarak düşün,ama bu kuvvet aynı zamanda magnetik etki göstersin ve objeleride kendine çeksin.Bence Karadelik ışığı çekiyorsa boşluğuda beraberinde getiriyor demektir,ama o zaman masaörtüsünün düzeni bozulur,lakin cosmosta aynı zamanda ona ters etki gösteren bir anti-karadelik yoksa(anti-karadelik teorisi benim gibi düşünen bazı bilimadamları tarafından onaylı Very Happy).Bence evrende öyle bir düzen var ki herşeyin birde negatifi var.Bana kalırsa ana cevap bu anti-karadeliğin evreni sabitlemesi lakin karadeliğin ışığı cekmesini sağlaması.Ya sence...
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeÇarş. Ara. 10, 2008 11:19 pm

Özgen-K demiş ki:
Evreni bir masa,boşluüu masaörtüsü,ve boşluk dışında uzayda var olan diğer her şeyi masa üzerindeki birer demir obje olarak düşün.Şimdi karadelik dediğimiz profösler tarafında yüksek kütle yani çekim gücü olan cisim diye tabir edilir,lakin bir kütle ne kadar yoğunlaşsada ışığı çekemez,bu yüzden bence karadelik sıradan yoğunlaşmış bir kütle değildir.Masa örneğine devam edicek olursak eğer;karadeliği örtüyü çeken kuvvet olarak düşün,ama bu kuvvet aynı zamanda magnetik etki göstersin ve objeleride kendine çeksin.Bence Karadelik ışığı çekiyorsa boşluğuda beraberinde getiriyor demektir,ama o zaman masaörtüsünün düzeni bozulur,lakin cosmosta aynı zamanda ona ters etki gösteren bir anti-karadelik yoksa(anti-karadelik teorisi benim gibi düşünen bazı bilimadamları tarafından onaylı Very Happy).Bence evrende öyle bir düzen var ki herşeyin birde negatifi var.Bana kalırsa ana cevap bu anti-karadeliğin evreni sabitlemesi lakin karadeliğin ışığı cekmesini sağlaması.Ya sence...
Anti karadelik teorin dışında katılıyorum aslında.Asıl sorulacak sorular şu olmalı karadelik başka bir boyuta çeker mi ya da yaratabilir mi?Bütün ışık ve boşluğu çektiğinde yani masa örtüsü tamamen gittiğinde masa diye adlandırdığımız şey ne oluyor?Hele düşündüğün o 4 karadeliğin dünyanın etrafını sarması fazla fantastik geldi.
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeÇarş. Ara. 10, 2008 11:29 pm

Ben dünyanın yanında o kadar kara delik var demedim...Ama karadelik oluşunca onu sabitliyen başta bi antisi vardır dedim.Uzayı şimdi obje gibi düşün ve fizik dersinde gördüümüz "force" konusunu hatırla.Obje birbirini nötrleyen 2 kuvvette aynı nasıl kımıldamıyosa bu sefer de aynı şekilde olacak...Bir teoriye göre her atom bir evrenmiş,zaten etraf teori kaynıyo...Ama eğer evren bi atom olsaydı elektron kaybeden atom nası bi evren olurdu,veya atom bombaları atomu parçalıyınca o evreni yok etmiş mi olurdu...Bir sürü teori var dedim,ve bence ilginç olanları tartışmalı.
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeÇarş. Ara. 10, 2008 11:34 pm

Özgen-K demiş ki:
Ben dünyanın yanında o kadar kara delik var demedim...Ama karadelik oluşunca onu sabitliyen başta bi antisi vardır dedim.Uzayı şimdi obje gibi düşün ve fizik dersinde gördüümüz "force" konusunu hatırla.Obje birbirini nötrleyen 2 kuvvette aynı nasıl kımıldamıyosa bu sefer de aynı şekilde olacak...Bir teoriye göre her atom bir evrenmiş,zaten etraf teori kaynıyo...Ama eğer evren bi atom olsaydı elektron kaybeden atom nası bi evren olurdu,veya atom bombaları atomu parçalıyınca o evreni yok etmiş mi olurdu...Bir sürü teori var dedim,ve bence ilginç olanları tartışmalı.
O zaman kat trilyonlarca evren var.Bence mantıksız bir teori.
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeÇarş. Ara. 10, 2008 11:50 pm

Ben mantıksız veya mantıklı diye ayırmıyorum.Varoluş konusunda hiçbir bilgisi olmayan insanlar olarak bu konulardaki tezlere böyle yorum yapmamalıyız,bu atgözlüğuyle bakmak olur.Sonuçta bu dünya hakkında aslında bişeycik bilmiyoruz...Ve ben ilginç tezleri tartışalım dedim...Bu arada varoluş dedim ama bi bağlantı var uzay-zamanla tabi,biri evrenin biri bizim doğuşumuz sonuçta.Bu da birbirini baya alakalı yapıyor bence.
Jzıff.

Jzıff.

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 12:24 am

özgencim sen bunu yatağa yatmışken düşün -cidden bak düşünmek iyidir , merak da iyidir ((fazla merak cildi bozar demiyorum yada saçma şeyler kastetmiyorum /yanlış anlama yani beni bilirsin\ ))
düşünmenden birşey çıkmıyo çünkü kafamız almıyo birçok şeyde olduğu gibi. bu şey gibi elimize bir taş alıyoruz ve bu taşa 4 gözle bakıyoruz bu bize cd'nin yapıldığı maddenin yenilip yenilmediğinin öğrenilmesi kadar bilgi katar .

sendeki bu konuya bu ilgi geçici
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 12:44 am

Özgen bence msn'indede belirttiği gibi gerçekliğin tutsağı ya da öyleymiş gibi davranıyor ama her iki şekildede merakı en büyük zaafı zaten bu yüzden bu konulara ilgisi var.
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 12:45 am

Aziz Yusuf Very Happy...Benim konuya ilgim geçici olsa şimdiden geçmişti.Düşünme kabiliyetimi kazandığımdan beri kafamın içinde hep bir soru vardır varoluş hakkında.Bu büyük soru işaretinin direk çözülemiyeceğini de kaç sene öncesinden anladım ve basamak basamak yol kat etmeye başladım.Sizlerinde kafasını(özellikle senin) böyle şeylerle doldurup beyninizi çüzüttüğüme üzgünüm ama kaç sene boyunca kendi içinde bu tip şeyleri düşünen bi insan anca o kadar dayanabilirdi...Benim bu ilgim geçici değil çünkü bu benim ilgim değil vazifem.İnsanoğlu e olup bittiğini kavraması için yeterli beyne sahip ama bu tip şeyleri düşünmekten kaçınıyo nedense,ama beni farklı yapanda kaçınmayıp kafa yormam...
Jzıff.

Jzıff.

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 12:47 am

şurda bi edit yapiim -varoluş konusu kesinlikle geçici olamaz- Exclamation
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 12:50 am

Zaten dediğm gibi basamak basamak yol alıyorum.Uzay-zaman varoluşa kıyasla epeyce basit bi konu ama birbirleriyle alakalı.Yani zamanın işleyişi ve uzayın sonsuzluğunu kavramak insanı varoluşu aramada bi adım ileri geçiriyo bence...
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 12:51 am

Özgen-K demiş ki:
Zaten dediğm gibi basamak basamak yol alıyorum.Uzay-zaman varoluşa kıyasla epeyce basit bi konu ama birbirleriyle alakalı.Yani zamanın işleyişi ve uzayın sonsuzluğunu kavramak insanı varoluşu aramada bi adım ileri geçiriyo bence...
Fakat sonuç hep 0+0 elde var 0 oluyor.
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 12:53 am

Ama uyraşmadan bu beyini yormadan koyun gibi oturmanın ne anlamı var sence...Bence kafamızı bu konulara yormak bizi zeka bakımından muazzam biçimde öne geçiriyor.İşleyen demir ışıldar hesabı.
Jzıff.

Jzıff.

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 12:54 am

ne diyosun sen mustafa nası elde var 0

he özgen sende bi adım diyosun da devede tüy kalır cinsten bişey bu
Jzıff.

Jzıff.

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 12:55 am

Özgen-K demiş ki:
Ama uyraşmadan bu beyini yormadan koyun gibi oturmanın ne anlamı var sence...Bence kafamızı bu konulara yormak bizi zeka bakımından muazzam biçimde öne geçiriyor.İşleyen demir ışıldar hesabı.

bu yeter ya
koyun gibi bakmak ayıp cidden b]erkek adama yakışmaz
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 12:56 am

Özgen-K demiş ki:
İşleyen demir pas tutmaz olmasın o.

Edit:Araştırdım ikiside geçerliymiş hatta eş anlamlılarını bile buldum.
Yuvarlanan taş yosun tutmaz
Akan su yosun tutmaz
Çalışan aptal, yatan akıllıdan iyidir (Çin atasözü)
İyi çalışan iyi yer (Rus atasözü)

En son Wrath tarafından Cuma Ara. 12, 2008 12:58 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Özgen-K
Fikir Babası
Fikir Babası
Özgen-K

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 12:58 am

Sen dediklerimde yannış arayacaına adam gibi cevap ver.Very Happy Bu arada "işleyen demir ışıldar"da var...İstersen atasözleri klavuzundan bak. Very Happy
Jzıff.

Jzıff.

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 12:58 am

[/quote]
İşleyen demir pas tutmaz olmasın o.[/quote]

abi sen bu kadar mı s*laksın ya
Wrath

Wrath

MesajKonu: Geri: Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma   Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 12:59 am

Özgen-K demiş ki:
Sen dediklerimde yannış arayacaına adam gibi cevap ver.Very Happy Bu arada "işleyen demir ışıldar"da var...İstersen atasözleri klavuzundan bak. Very Happy
Hayır beyin cimnastiği yapmak güzel bir şey bu topiğin amacıda bu ama anlatmak istediğim bundan herhangi bir sonuç alamamamız.

Felsefe,Uzay ve Zaman Genel Tartışma
1 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki